Badania profilaktyczne – dlaczego Polacy ich unikają? | Diamond Finance Ubezpieczenia

Blog

Badania profilaktyczne – dlaczego Polacy ich unikają?

W zdrowym ciele zdrowy duch. To właśnie badania profilaktyczne pomagają nam w zachowaniu zdrowia i zapobieganiu rozwojowi chorób, które mogłyby mu zagrozić. Jednak, jak wskazują wyniki ankiet, Polacy badania profilaktyczne robią rzadko, a co za tym idzie – często za późno. 

Jest trochę lepiej 

Narodowy Test Zdrowia Polaków od lat odnotowuje bardzo słabe wyniki, jeśli chodzi o wykonywanie przez Polaków regularnych badań profilaktycznych. Wydaje się jednak, że zarówno kampanie, jak i na pewno pandemiczna atmosfera, mocno zwróciły uwagę Polaków na kwestie zdrowotne, ponieważ w 2022 roku widać mocną poprawę pod względem 2021 i 2020 roku. W przeciągu ostatniego roku 45 proc. Polaków zbadało stężenie cholesterolu, 44 proc. wykonało badanie ogólne moczu, 54 proc. sprawdziło poziom cukru we krwi, 59 proc. wykonało morfologię krwi, a 77 proc. pomiar ciśnienia krwi. 

Czemu nie robimy badań regularnie? 

Chociaż wyniki w zeszłym roku są lepsze, to nadal daleko im do zalecanego ideału. Dlaczego nie badamy się regularnie, chociaż wiemy, jakie to ważne? 

Wiele osób odwiedza lekarza dopiero jak boli, i to tak porządnie, kiedy domowe sposoby przestają pomagać. Gdy w końcu decyduję się sięgnąć po profesjonalną pomoc, często okazuje się, że choroba jest w zaawansowanym stadium, a gdybyśmy zdecydowali się odwiedzić lekarza przy pierwszych objawach jej leczenie byłoby dużo skuteczniejsze. Nie badamy się z braku czasu, braku zaufania lub dostępu do medycznej pomocy. Czasem boimy się też diagnozy, ale czy nie lepiej stawić jej czoła i zapobiec jej konsekwencjom? Wizyta lekarska to jeden zaplanowany dzień. To nic w porównaniu z wieloletnim leczeniem, które może okazać się skutkiem jej braku.. 

Łatwiej z ubezpieczeniem 

Problemom, które zniechęcają Cię do wizyty u specjalisty, często potrafi zaradzić dobrze dobrane ubezpieczenie. Polisa może zapewnić Ci wygodny dostęp do szybkiej i sprawnej pomocy lekarskiej, czyli zaoszczędzić czas, którego Ci szkoda. Pomoże Ci też pokryć koszty potrzebnego leczenia. 

Jeśli już pojawi się diagnoza i okaże się, że musisz poddać się leczeniu, które wykluczy Cię z pracy zawodowej  lub innych dotychczasowych aktywności - niezbędna będzie polisa na zdrowie. Jeśli jeszcze o to nie zadbałeś skontaktuj się z naszym Agentem w Twojej okolicy