Dlaczego warto zabrać na wakacje kartę EKUZ? | Diamond Finance Ubezpieczenia

Blog

Dlaczego warto zabrać na wakacje kartę EKUZ?

Pewnie podczas organizacji wakacyjnego wyjazdu wiele razy natknąłeś się na termin karty EKUZ. Ale co to właściwie jest i dlaczego jest przydatna? Śpieszymy z wyjaśnieniem. 

Czym jest i co zapewnia EKUZ? 

Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument, który uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz w kilku innych krajach: w Norwegii, Szwajcarii, na Islandii i w Księstwie Liechtensteinu. 

EKUZ zapewnia podróżującym możliwość korzystania z opieki medycznej na zasadach obowiązujących w kraju pobytu. 

Kto, jak i gdzie może wyrobić EKUZ? 

Wyrobienie EKUZ jest całkowicie bezpłatne, przysługuje każdej osobie, która jest ubezpieczona w Polsce, a wniosek można złożyć w prosty sposób przez Internetowe Konto Pacjenta lub w placówkach NFZ. 

Czy mając EKUZ, nie potrzebuję już innego ubezpieczenia na wakacje? 

Pamiętaj, że karta EKUZ zapewnia Ci ochronę jedynie na podstawowym poziomie. Możesz korzystać wyłącznie z publicznych placówek odpowiadających polskim placówkom NFZ. 

Ponadto korzystasz z opieki na zasadach miejsca wakacyjnego pobytu i jeżeli obowiązują tam takie standardy – może okazać się, że będziesz musiał do niektórych usług medycznych dopłacić, nawet jeśli w Polsce są bezpłatne. Na przykład w Austrii będziesz musiał pokryć część kosztów pobytu w szpitalu, a w Norwegii zapłacić za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. 

Warto rozszerzyć ochronę o polisę turystyczną, która pozwoli Ci się naprawdę zrelaksować, dzięki wiedzy, że będziesz zabezpieczony w każdym zakresie. Przeczytaj na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na wakacje tutaj.

Wyślij zapytanie o polisę turystyczną do naszych konsultantów: poproszę o ofertę.