Jak zostać agentem ubezpieczeniowym? | Diamond Finance Ubezpieczenia

Blog

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

Praca agenta ubezpieczeniowego może być satysfakcjonującym i dobrze płatnym zajęciem. Pośrednik ubezpieczeniowy pomaga klientom w zrozumieniu i zakupie odpowiednich polis ubezpieczeniowych, które zapewnią im ochronę finansową w różnych sytuacjach. 
Jeśli interesujesz się karierą w tej branży – idealnie trafiłeś! Wyjaśniamy krok po kroku od czego zacząć. 

Zdobądź wiedzę na temat branży ubezpieczeniowej

Początkowo warto zdobyć solidne podstawy wiedzy na temat różnych rodzajów ubezpieczeń – zapoznaj się z polisami, takimi jak ubezpieczenia samochodowe, mieszkaniowe, zdrowotne, turystyczne itp. Zrozumienie zasad i terminologii branżowej będzie kluczowe dla Twojej przyszłej kariery.
Pamiętaj, że wiele firm ubezpieczeniowych oferuje kursy i szkolenia dla osób zainteresowanych pracą pośrednika. Te programy edukacyjne pomogą Ci zrozumieć prawną stronę branży, etykę zawodową, techniki sprzedaży i zarządzanie ryzykiem. Zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu jako agent ubezpieczeniowy.

Uzyskaj licencję 

 

  • Zacznij od wybrania odpowiedniej, upoważnionej do wydania licencji instytucji – będą nimi Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) lub Polska Izbę Ubezpieczeń (PIU).
  • Przygotuj się do egzaminu licencyjnego, który ocenia wiedzę z zakresu ubezpieczeń, prawa ubezpieczeniowego, etyki zawodowej oraz umiejętności praktycznych agenta. Wskazane jest ukończenie specjalistycznego szkolenia dla agentów ubezpieczeniowych. 
  • Zarejestruj się na egzamin – składa się on z części pisemnej i ustnej. 
  • Po zaliczeniu egzaminu, złóż wniosek o wydanie licencji do odpowiedniej instytucji wraz z wymaganymi dokumentami i opłatami. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i uregulowaniu opłat, otrzymasz licencję agenta ubezpieczeniowego, która uprawnia do wykonywania zawodu w Polsce.

Wybierz odpowiednią ścieżkę kariery

Pośrednik ubezpieczeniowy ma do wyboru różne drogi rozwoju –  może pracować jako agent niezależny, współpracując z różnymi firmami lub rozważyć dołączenie do franczyzy albo multiagencji ubezpieczeniowej. Takie przedsiębiorstwa reprezentują wiele towarzystw ubezpieczeniowych, co zapewnia pośrednikowi dostęp do szerokiej oferty polis oraz większą elastyczność w pracy. 

Rozwijaj umiejętności sprzedażowe i buduj relacje

Praca agenta wymaga dobrych umiejętności komunikacyjnych i sprzedażowych. Musisz umieć słuchać konsumentów, rozumieć ich potrzeby i potrafić zaproponować satysfakcjonujące dla nich rozwiązania ubezpieczeniowe. Budowanie długoterminowych relacji jest kluczowe dla sukcesu w tej branży – w końcu Twoim celem jest stworzenie własnej sieci klientów!

Ile możesz zarobić? 

Zarobki pośrednika ubezpieczeniowego są elastyczne i sam decydujesz o ich wysokości. Nie ma górnej granicy – jest ona zależna jedynie od Twoich umiejętności oraz zaangażowania. Wzrastają razem z Twoim doświadczeniem i rozbudową portfela klientów. Agenci ubezpieczeniowi w Polce przeciętnie zarabiają od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, a ci najlepsi – nawet kilkudziesięciu.  

W Diamond Finance chętnie pomożemy postawić Ci pierwsze kroki w branży ubezpieczeniowej, a następnie zadbamy o Twój ciągły rozwój. Nasze zasoby i innowacyjne narzędzia pomogą Ci w łatwy sposób zoptymalizować pracę i uzyskać satysfakcjonujące wyniki. Współpraca z nami to dostęp do ofert kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych.  
Podoba Ci się, to co czytasz?

Nie czekaj – odezwij się do nas!

Ty też możesz zostać Partnerem Diamond Finance.