Kary za brak OC od drugiej połowy roku | Diamond Finance Ubezpieczenia

Blog

Kary za brak OC od drugiej połowy roku

Od 1 lipca 2023 roku, ze względu na podwyższenie płacy minimalnej, obowiązują jeszcze wyższe kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jesteś ciekawy, ile wynoszą obecne stawki za brak polisy OC i czy w 2024 roku czeka nas kolejna podwyżka sankcji? Przeczytaj artykuł! 

  • Kara za brak OC od 1 lipca 2023 roku – ile wynosi?

Od 1 lipca 2023 roku właściciele pojazdów muszą liczyć się z jeszcze wyższymi karami za brak ważnej polisy OC. Stawka grzywny nadal zależy od rodzaju pojazdu oraz okresu, który upłynął od wygaśnięcia poprzedniej polisy. Według najnowszych przepisów, w przypadku przerwania ochrony OC na ponad dwieście czterdzieści osiem godzin, kierowcy samochodów osobowych zapłacą karę wynoszącą aż 200% płacy minimalnej, natomiast dla pojazdów takich jak samochody ciężarowe, autobusy i ciągniki samochodowe, kara sięga aż 300% płacy minimalnej. Sankcje za brak OC dla innych pojazdów, takich jak motocykle i motorowery, wynoszą jedną trzecią minimalnego wynagrodzenia za pracę.

  • Wysokość kar za przerwanie ubezpieczenia OC od 1 lipca 2023 roku prezentuje się następująco:

do 3 dni – 1440 zł dla samochodów osobowych, 2160 zł dla samochodów ciężarowych i 240 zł dla innych pojazdów.
od 4 do 14 dni – 3600 zł dla samochodów osobowych, 5400 zł dla samochodów ciężarowych i 600 zł dla innych pojazdów.
powyżej 14 dni – 7200 zł dla samochodów osobowych, 10800 zł dla samochodów ciężarowych i 1200 zł dla innych pojazdów.

  • Co spowodowało wzrost kar za brak OC?

Powodem podwyższenia kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC jest kolejny wzrost płacy minimalnej, na podstawie której są one kalkulowane.  W 2023 roku płaca minimalna podwoiła swoją wysokość, a od 1 lipca osiągnęła 3600 zł brutto. 

  • Jak uniknąć kary za brak OC?

Aby uniknąć kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC, zadbaj  o to, aby Twoja polisa była zawsze ważna – regularnie sprawdzaj obowiązujące terminy i podejmij kroki w celu przedłużenia ubezpieczenia odpowiednio wcześniej. Chętnie pomogą Ci w tym Agenci Diamond Finance. Znajdź najbliższego doradcę tutaj 
Jeśli przeoczysz, że Twoja polisa wygasła i zostaniesz ukarany, to nawet wykupienie nowego ubezpieczenia nie zwolni Cię z opłacenia grzywny.

  • Kary za brak OC w 2024 roku

W 2024 wysokość płacy minimalnie ponownie wzrośnie. Będzie wynosiła ponad 4200 brutto. Biorąc pod uwagę tę zmianę, wysokości kar za brak polisy OC w 2024 powinny prezentować się następująco:
2100 zł - kara za brak OC do 3 dni,
4200 zł - kara za brak OC do 14 dni,
8400 zł - kara za brak OC powyżej 14 dni.

Należy jednak pamiętać, że podane kwoty są orientacyjne i mogą ulec zmianie w zależności od obowiązujących przepisów.

UWAGA! Planując każdą zagraniczną podróż własnym samochodem, warto zadbać o szczegóły i przygotować się odpowiednio. Jednym z kluczowych dokumentów, który może okazać się niezbędny, jest Zielona Karta. Warto dowiedzieć się, czym ona jest, jakie kraje obejmuje i jak ją zdobyć. W kolejnym artykule będziemy o tym pisać.