Wyższe kary za brak OC od 1 lipca 2023 | Diamond Finance Ubezpieczenia

Blog

Wyższe kary za brak OC od 1 lipca 2023

Uwaga! Kilka miesięcy temu uprzedzaliśmy Was o tegorocznej dwukrotnej podwyżce wysokości kar za brak obowiązkowego OC - w artykule TUTAJ. Przypominamy, że kolejna zmiana miała już miejsce i od 1 lipca 2023 roku na zapominalskich kierowców czekają boleśniejsze konsekwencje za niewykupione ubezpieczenie. Warto zapoznać się z nowymi stawkami, bo na opłatę narazi Was nawet jeden dzień przerwy w ciągłości polisy.  Wyższe kary są związane ze wzrostem płacy minimalnej i dotkną wszystkich kierowców.  

Czym jest ubezpieczenie samochodu OC i dlaczego jest takie ważne? 

Ubezpieczenie OC pojazdu, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jest nie tylko najważniejszym, ale również obligatoryjnym ubezpieczeniem dla każdego właściciela samochodu. Chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami, wynikającymi z potencjalnych szkód wyrządzonych w związku z aktywnością na drodze – poszkodowany otrzymuje zwrot poniesionych kosztów bezpośrednio od ubezpieczyciela sprawcy. 
Wysokość składki ubezpieczeniowej, którą należy uiścić jest zależna od marki i modelu pojazdu, miejsca zamieszkania kierowcy, jego wieku, doświadczenia i historii poprzednich szkód.
Opłaty pobierane za brak obowiązkowej polisy trafiają do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – organu, który jest między innymi odpowiedzialny za wypłatę odszkodowania w przypadku, gdy sprawca zdarzenia nie zostanie zidentyfikowany

Dlaczego kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC wzrosła? 

1 lipca 2023 roku zaszła formalna zmiana w wysokości płacy minimalnej, która została podniesiona do 3490 zł brutto z 3010 zł brutto. Wzrosła także stawka godzinowa i aktualnie wynosi 22,80 zł. 
Dlaczego to ma znaczenie? Otóż płaca minimalna jest jednym z czynników, na podstawie których są kalkulowane kary za brak aktualnego ubezpieczenia OC. Oprócz niej brane są pod uwagę również rodzaj pojazdu i okres bez polisy. 
W 2024 roku, planowane są kolejne podwyżki płacy minimalnej i będą się wiązać z jeszcze wyższymi karami dla kierowców. 

Jakie są aktualne stawki kar za brak polisy OC – sprawdź naszą tabelę! 

tabela

Za brak obligatoryjnej polisy OC zapłacimy w 2023 roku nawet niemal 11 000 złotych. Zadbajcie o swoje bezpieczeństwo i nie narażajcie się na stres związany z otrzymaną karą. 
Agenci Diamond Finance chętnie pomogą Wam w doborze najlepszego wariantu oferty. Znajdź swojego eksperta tutaj.
Pamiętajcie, że wiele polis – między innymi ubezpieczenie mieszkania, turystyczne, samochodu, szkolne czy fotowoltaiki – zakupicie wygodnie bezpośrednio z poziomu strony naszej multiagencji – kliknij tutaj